Domáci chlieb – pokus prvý s droždím
Jedna z vecí, čo nám na Zélande naozaj chýba je poriadny chrumkavý slaný chlieb, ktorý nechutí akoby ste žuvali páperie a museli zjesť aspoň 6 krajcov, aby ste sa najedli. Bohužiaľ anglické národy vôbec chlieb robiť nevedia, ten ich toastový sa nedá ani nazývať chlebom. Síce aj tu na Zélande sa nájdu pekárne, kde si taký ten pravý “nemecký” (tak tu nazývajú náš bežný chlieb) môžete kúpiť, ale je dosť drahý a tiež to nie je záruka istoty. Samozrejme, keď človek cestuje iná možnosť nie je, ale keďže cez zimu sme boli usadení a mali k dispozícií dobrú rúru, upiecť vlastný chleba sa mi videl ako dobrý nápad. Na začiatok ale musím priznať, že akékoľvek pečenie koláčov a varenie dlhšie než hodinu nie je veľmi moja obľúbená činnosť, a že by som v pečení mala nejaké skúsenosti to vôbec nemôžem povedať. Nuž na intrákoch toho človek veľa nenapečie a doma to už vždy bolo napečené našťastie :D. Ale chuť na dobrý pravý slovenský chlieb bola veľká a tak som sa, ako úplný nováčik, do toho pustila. Najprv som skúšala piecť zo sušeného droždia (čerstvé tu v obchode nezoženiete). Chlebík vyzeral celkom dobre ale niečo mu proste chýbalo.

Domáci chlieb – pokus druhý kváskový
Brázdením internetu som narazila na prípravu vlastného živého “droždia” – kvásku a ako z neho upiecť kváskový chleba. Všetko vyzeralo celkom jednoducho. Stačí múka, voda a nechá sa to skvasiť pár dní na teplom mieste a môže sa piecť. Ibaže to teplé miesto bol trochu problém nájsť. Domy na Zélande nie sú vôbec stavané na zimné mesiace a tak je úplne normálne mať doma 15 stupňov. Samozrejme, keď sa zakúrilo v krbe, bolo teplejšie ale to vždy len večer a cez deň teplota zas klesla, čo pre zakladanie kvásku vôbec nie je ideálne. Takže pokus o založenie kvásku bol neúspešný. Už som sa teda zmierila s tým, že budem piecť len zo sušeného droždia a skúsim chlieb nejako vymakať. Nakoniec ale úplnou náhodou som sa raz o tom cestou do práce zmienila kolegyni a tá, že si tu založila kvások už pred dvoma mesiacmi, a že mi z neho môže doniesť.

Aké jednoduché. A tak som sa stala majiteľkou celozrnného baby kvásku. Prvý chlieb z neho bol neskutočný, tie živé baktérie tomu dodali presne takú tú fajnú kyslosť. Musím ale priznať, že kvalita chleba sa od jedného pečenia k druhému dosť líšila.

Takisto ako aj kvások. Možno to bolo aj tým, že som všetko robila v podstate tak od oka a jediné, čo merala bola múka. Keď som si čítala články na internete ohľadom kŕmenia kvásku, veľa z nich hovorilo, že kvások treba kŕmiť presným množstvom múky a vody. Kŕmiť kvások od oka si môžu dovoliť len tí skúsení. Skúsená teda nie som ale merať presné množstvá sa mi nechcelo aj preto, že všetko bolo v gramoch a váhu sme nemali. Ale však človek sa učí najlepšie na vlastných chybách. A asi aj preto mi kvások po mesiaci zomrel. Trochu mi prišlo ľúto, predsa sa človek oň staral každý deň, je to akoby ste si zabili tamagočiho! Našťastie kolegynin kvások stále žil, a tak som sa dala na druhý pokus. Tentoraz už odhodlaná ho nestratiť a upiecť konečne ten chlieb s veľkým CH.

Tipy k pečeniu chleba
Už som vedela, že kvások nemá rád kov, takže som vždy jeho aj chlebík miesila len plastovou alebo drevenou vareškou. Taktiež ani veľa soli nemá rád, vždy lepšie nakysol, keď som dala soli menej. A ďalšia dôležitá vec je doba kysnutia. Jednoznačne cesto musí kysnúť aspoň 10 hodín, ak chcete mať naozaj dobrý chleba. Ja som si zvykla vždy večer pred spaním zamiesiť a ráno hodiť do rúry. Ak ráno nestíhate, kľudne nechajte kvások kysnúť dlhšie aj 20 hodín, ale potom ho dajte niekam na chladné miesto. Tam tiež vykysne a nepokazí sa. A keď už príde na pečenie, vždy dať chlebík do rozohriatej trúby (aspoň 220°C), aby sa hneď upiekol aj zvnútra. Pre chrumkavú kôrku treba vložiť do rúry misu s vodou. A najlepšie je chlebové cesto “vyliať” na teplý plech a tak vložiť dnu.

Recept na “hrnčekový” kváskový chleba:
2 hrnčeky celozrnnej múky
1 hrnček biela pšeničná múka
2 hrnčeky vlažnej vody (najlepšie zmiešať horúcu prevarenú vodu so studenou tak, aby mala príjemnú teplotu)
1,5 kávovej lyžičky soli
rasca (od oka:))
kvások (čím viac tým lepšie)
Suché ingrediencie spolu zmiešajte. Bielu múku doporučujem preosiať cez sito (chleba by mal byť potom jemnejší). Potom pridať kvások a vodu. Cesto by malo byť celistvé a nie príliš vodnaté. Nechať v sklenenej miske zakrytý fóliou odležať 8-10 hodín (cez noc). Chleba pečieme v predohriatej rúre 15 min. na 240°C, potom teplotu znížime na 220°C a dopekáme zhruba 40 min. alebo dokým bude dobre prepečený (nožíkovým testom prepichnúť chlebík a ak nožík vyjde skoro čistý, tak sa pripravujte na hostinu!)
Držííím palce 😉