Tak ako asi každý na working holiday vízach aj my sme prvé dni strávili vybavovačkami:
- ako a v akej banke si spraviť účet
- získať daňové číslo IRD
- kúpiť si miestne tel. číslo
- poslať si peniaze
- kúpiť auto
Ako si založiť účet na Zélande
Aby ste mohli dostať IRD číslo potrebujete funkčný účet v niektorej zo Zélandských bánk.Takže ako prvé sme zavítali do banky. K založeniu účtu budete potrebovať:
- proof of adress – potvrdenie o adrese na Zélande. Formalita ale môžu byť s tým problémy. My sme dostali potvrdenie o adrese z nášho hostelu YHA v Aucklande, kde na to majú už nastavený formulár takže to vyzerá seriózne a v banke to bez problémov vzali. Vraj je možné použiť aj faktúru od predplateného paušálu na mobil ale s tým skúsenosti nemáme. Hlavne sa nám to zdalo príliš zložité a zbytočne drahé hneď si platiť nejaký paušál na mobil.
- pas – na Zélande berú ako preukaz totožnosti iba pas alebo novozélandský vodičák
- kópiu víz
Akú banku si vybrať?
My sme sa rozhodovali medzi dvoma bankami ANZ a Kiwi bankou. Samozrejme možností je oveľa viac ale myslím, že aj tak väčšina backapckrov nakoniec skončí so založením si účtu v jednej z týchto dvoch bánk.
ANZ
Je jedna z najväčších bánk na Novom Zélande a v Austrálií. Pobočky nájdete skoro všade a tiež aj bankomaty sú úplne všade. Najlepšie je založiť si Go Account účet. Vedenie účtu je zdarma, výbery z ANZ bankomatov sú zdarma. Na počkanie môžete dostať kartu EFTPOS (obdoba Visa karty, dá sa s ňou platiť všade v obchodoch ale na platby cez internet budete potrebovať Visa alebo Mastercard). Poplatok za vydanie Visa karty je 10 NZD, ak na karte chcete mať svoje meno, vydanie trvá 3-4 dni. Ak vám stačí univerzálna karta, kde je ako meno uvedené ANZ cardholder, tú by vám mali vydať hneď na pobočke.
Kiwi banka
Nájdete ju na každej pošte. Výhoda je, že banka je otvorená tak ako pošta a teda aj sobotu. Inak ostatné banky sú cez víkend zatvorené (výnimka je na Queen street v Aucklande, tam sme našli ANZ pobočku otvorenú aj v sobotu). Bankomat väčšinou nájdete len na pošte. Vedenie účtu aj vydanie EFTPOS karty je zdarma.
Prevod peňazí na zahraničný účet
Novozélandský účet sme teda mali ale bolo treba naň ešte niečo vložiť. Cash, čo sme brali so sebou sme si nechávali na kúpu auta, a tak sme si potrebovali poslať nejaké peniaze z našich účtov na Slovensku a Česku. Robiť to bankovým prevodom by vyšlo draho. Banka vám vždy naúčtuje poplatok vo výške min. 5% prevodnej čiastky, čo pri vyšších sumách je naozaj až na zaplakanie. Našťastie, keď som si tak zisťovala iné možnosti, dostala som odporúčanie na transferwise. Je to stránka cez, ktorú si veľmi jednoducho človek môže poslať peniaze bez vysokých poplatkov na svoj zahraničný účet kdekoľvek.
Princíp je taký, že si pošlete žiadanú sumu na účet v transferwise, akoby ste platili kartou. Takže banka vníma túto transakciu ako platbu kartou a tým pádom vám neúčtuje žiadny poplatok. Keď peniaze na účet transferwise prídu (trvá to zhruba 2-3 dni), tak sú vám okamžite preposlané na zahraničný účet, ktorý ste uviedli. Poplatok je oproti banke naozaj zanedbateľný Na prevode 500 EUR je poplatok zhruba 3,5 EURa. Pričom v banke by ste za takýto prevod zaplatili viac ako 25 EUR. Dobrá správa je, ak ste sa ešte cez transferwise nezaregistrovali využite tento link: https://transferwise.com/ a budete mať prvý prevod do 500 libier (630 EUR) zdarma.